نکاتی در نگهداری طوطی
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

قفس را در جایی مانند آشپزخانه – که بخار غذاها در آن جریان دارد – یا در مسیر دود سیگار نگذارید. نزدیک بودن پرنده به رادیاتور، شوفاژ، بخاری، دریچه کولر، پنکه و تلویزیون هم آرامش او را به هم می زند.

بهتر است ارتفاع قفس هم سطح چشمان شما باشد تا برای کنترل پرنده، غذا دادن و اهلی کردن حیوان مشکلی نداشته باشید.


با توجه به اینکه پرنده پس از مدتی به محیط زندگی خود انس می گیرد، او را به جاهای مختلف خانه انتقال ندهید و جای ثابتی را برای قفس پرنده تان در نظر بگیرید. البته در روزهای آفتابی گاهی می توانید پرنده را کنار پنجره یا بالکن ببرید تا کمی هم هوای آزاد تنفس کند.
برای اینکه از وضعیت تغییر دمای محیط مطمئن شوید، دماسنجی را در نزدیکی قفس پرنده قرار دهید تا به موقع از تغییرات دما مطلع شوید.

اگر در منزل پاسیو دارید، یکی از بهترین مکان ها برای نگهداری پرندگان است. می توانید داخل پاسیو گیاهان و درختچه های مختلفی پرورش دهید و گاهی پرنده را در این محیط رها کنید تا از پرواز در محیطی که کمی به زیستگاه اش شباهت دارد، لذت ببرد.

بهتر است بعضی از طوطیها مانند کاسکو  را به تنهایی نگه دارید اما در مورد مرغ عشق، عروس هلندی و... می توانید پرنده ها را به صورت جفت بخرید.

گاهی اوقات قرار دادن شاخه های درختان به جای میله های افقی قفس برای پرنده خوشایند است، چون می تواند ناخن هایش را روی شاخه ها بساید. بدین منظور ساقه هایی با قطر5/ 1– 1سانتیمتر در نظر بگیرید که البته هیچ گونه اثری از قارچ یا سموم مختلف در آنها نباشد. سپس برگ و شاخه های اضافی را جدا کرده و به طور افقی داخل قفس قرار دهید.

برای اینکه مطمئن شوید پرنده شما به خوبی رشد می کند و همه عناصر غذایی مورد نیاز به او می رسد، می توانید از مکملهای غذایی و مولتی ویتامین ها استفاده کنید. بهتر است در این زمینه با دامپزشک مشورت کنید. در کلینیک های دامپزشکی انواع و اقسام این قبیل مکمل ها وجود دارد و با قیمتی بین 2 تا 10 هزار تومان قابل خریداری هستند. البته می توانید از مولتی ویتامین هایی که در داروخانه های معمولی وجود دارد هم استفاده کنید. مصرف این مولتی ویتامین ها باعث افزایش اشتهای پرنده و کامل شدن جیره غذایی روزانه اش می شود.

اگر برنج یا غذاهای پخته شده را به پرنده می دهید باید به این نکته توجه کنید که غذا فاقد روغن باشد چون باعث بروز بیماری اسهال در پرنده می شود. در صورتی که بیماری پرنده شما ادامه داشت با دامپزشک تماس بگیرید تا در زمینه روش های درمانی شما را راهنمایی کند و از درمان های خودسرانه بپرهیزید.