رژیم غذایی سالم برای طوطی سانان

بهترین رژیم غذایی برای پرندگان برای سالهای زیادی است که موضوع بحث است. محبوبیت رو به رشد پرندگان به عنوان حیوان خانگی بازاری برای غذاهای خاص ، از ماکارونی مخلوط با پلت ایجاد کرده است. بسیاری از صاحبان با اطلاعات ضدو نقیض مواجه میشوند. دامپزشک آنها می گوید تنها با پلت انها را تغذیه کنید ، ولی یک دوست است که صدها نژاد از طوطی های زیبا را پرورش داده است می گوید دانه ها ، سبزیجات تازه و حبوبات بهترین رژیم غذایی هستند. پس رژیم غذایی ایده ال برای پرندگان حیوان خانگی شما چیست؟


وقتی این سوال پرسیده میشود ، من سعی میکنم انچه را که این پرندگان به طور طبیعی در حیات وحش می خورند فکر کنیم.در حالی که همیشه ممکن نیست دقیقا این را بدانیم ، ولی می تواند نشانه هایی ارائه دهد برای اینکه مواد تشکیل دهنده خوب را به رژیم غذایی حیوان خانگی خود اضافه کنید. این مقاله با رهنمودهای کلی سروکار دارد از زمانی که گونه های مختلف رژیم غذایی خاص دارند(مانند lorie و lorikeet که نیاز به رژیم غذایی مبتنی به شهد دارند). مطمئن شوید که تحقیقاتتان در رابطه با نیازهای گونه پرنده خودتان باشد.


دانه ها : ایا واقعا تمام دانه ها برای پرنده شما مضر است؟ البته که نه . در حیات وحش پرنده ها دانه می خورند. مشکل در اسارت به وجود می اید زمانی که پرنده فقط دانه می خورد. اول ، آنها دارای چربی زیاد هستند. پرندگان در اسارت فعالیتی را که پرندگان وحشی برای پیدا کردن غذا میکنند راندارند . بنابراین ، دانه باید درصد معقولی از رژیم غذایی را تشکیل دهد ، به طور کلی در حدود 30 ٪ ، اگر چه پرندگان مستعد ابتلا به چاقی ممکن است درصد کمتری نیاز داشته باشند . دانه های با کیفیت را انتخاب کنید واز تهیه بسته بندی مقوایی خودداری کنید. شما می توانید کیفیت مخلوط دانه ها را از با سبز کردن ان امتحان کنید . دانه ها را در کمی آب در یک ظرف شیشه ای قرار دهید .ظرف را کمی کج قرار دهید. بعد از یک روز دانه ها را شستشو دهید و ظرف را در یک زاویه دیگر قرار دهید. اگر دانه جوانه زد ، قابل قبول است. اگر هیچ یک یا تعداد کمی از دانه ها جوانه زدند ، آنها دانه های "مرده" هستند و دانه های مغذی نیستند.


پلت ها : انواع رژیم های غذایی پلت شده در بازار امروز وجود دارد اعم از پلت های بسیار ساده قهوه ای رنگ تا پلت های به رنگ روشن که شکل میوه هستند . ترجیح شخصی من استفاده از پلت هایی که حداقل مواد افزودنی از قبیل رنگ و بو را داشته باشند . پلت باید تازه باشد ، بنابراین مراقب باشید که بسته حاوی پلت در قفسه فروشگاه یک سال نمانده باشد. مدتی طول میکشد که پرنده غذای جدید را بپذیرد. هر روز صبح ماسه کوچکی از آنها را در قفس قرار دهید ، و انها را تعویض کنید حتی اگر پرنده انها را لمس نکرد. بعد از مدتی ، آنها به دیدن این ایتم جدید عادت میکند و وسوسه خواهد شد که آن را امتحان کند. این میتواند از چند ساعت برای پرندگان شجاع به چند هفته برای پرندگان ترسو و پرندگان ضربه زننده طول بکشد. من پلت ها و دانه ها را در دو کاسه مجزا و میریزم و انها را در تمام طول روز در دسترس انها قرار میدهم . من متوجه شده ام که تقریبا هر پرنده ای سرانجام آنها را امتحان خواهد کرد ، و در حال حاضر که من مارکی را پیدا کردم که آنها دوست دارند ، بیشتر به دنبال یک کاسه تازه در صبح هستند. مرغ عشق های من و کبوترهای من عاشق مینی پلت های Roudybush هستند و انها را با میل میخورند.


سبزیجات : بسیاری از صاحبان از این مساله شکایت دارند که فقط نمیتوانند پرنده را به امتحان کردن سبزیجات مجبور کنند . هر پرنده ای این غذاهای تازه را خواهد خورد. این در طبیعت انها ست که غذاهای تازه بخورند. مشکل این است که آنها به دانه های خود معتاد میشوند و هیچ دلیلی برای آزمایش اقلام جدید نمبینند. بهترین راه برای اینکه پرندگان غذاهای تازه را امتحان کنند این است که دانه هایی را که آنها به طور معمول می خورند را سبز کنید. دانه سبز شده از دانه های خشک بسیار متفاوت هستند. آنها در میزان چربی پایین ترو در میزان اسیدهای آمینه و سایر مواد مغذی بالاتر هستند. آنها غذای زنده هستند و بسیار عالی تر از دانه های سبز نشده هستند. جعبه ها وسینی های جوانه زدن ارزانی در بازار موجود است که ارزش سرمایه گذاری را دارند. جوانه ابتدایی می تواند در 3 روز رشد می کند. پس از آن ، برای حفظ جوانه ها انها را فریز کنید. شما باید حداکثر آنها را برای 3 روز قبل از استفاده فیریز کنید. اگر در مورد جوانه ها و باکتری ها نگران هستند ، پیشنهاد میکنم جوانه ها را در محلول آب و عصاره دانه گریپ فروت (در اغلب فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی دردسترس است) برای چند دقیقه خیس کنید ، سپس آنها را کاملا شستشو دهید.


روش دیگری که برای اینکه پرندگان را به امتحان کردن سبزیجات مجبور کنید این است که سبزیجات پخته را ریز ریز کرده شده به طوری که آنها به اندازه دهانشان باشند.ترکیبی از نخود فرنگی ، ذرت و هویج را امتحان کنید. آنها را در یک کاسه تمیز (ظرف شیشه ای کوچک) برای تحریک بصری بیشتر بریزید. تعدادی دانه آفتابگردان بدون پوست و بدون نمک در میان سبزیجات برای فریب دادن پرنده قرار دهید . مهم ترین چیز اینست که تسلیم نشوید . این ترکیب را هر روز برای چند هفته به پرنده بدهید در اکثر موارد پرنده شما وسوسه می شود که آن را امتحان کند. روش دیگر پختن سیب زمینی هندی یا سیب زمینی شیرین است . رنگ روشن ان پرنده را جذب میکند و مواد مغذی ان از دست نمیرود. باز هم پایدار باشید ، سعی کنید محرک های متفاوتی را برای تحریک پرنده ارائه دهید. ظرف دانه را در شب قبل از خوابیدن پرنده بر دارید.سبزیجات اولین چیزی باشد که در صبح برایش سرو میکنید. انها را با چیزهایی مانند کشمش، یا خرده ریزهای دیگر که مطمئن هستید پرنده انها را دوست دارد مخلوط کنید . در حالی که برای یافتن غذاهای مورد علاقه خود جستجو میکند طعم و مزه سبزی های جدید را امتحان میکند و تصمیم می گیرید که آن را دوست دارد. سعی کنید زیاد از غذاهای مورد علاقه اش استفاده نکنید، چون آنها غذاها را به سادگی میخورند و از خوردن غذاهای جدید غفلت میکند. به یاد داشته باشید که سبزیجات زا خیلی کم بپزید(مخصوصا هویج که باید به مقدار خیلی کم پخته شود تا پرندگان بتوانند بتا کاروتین ان را جذب کنند). پرندگان تمایل به خوردن غذاهای گرم و نرم دارند پس با پختن آنها شما میتوانید پرنده را به امتحان کردن غذاهای جدید تشویق کنید.


حبوبات : معمولا مجبور کردن یک پرنده به برنج قهوه ای و نان غلات و دانه های دیگر اسان است . من این ها را هر زمان که آنها را برای خانواده ام درست میکنم به انها میدهم. هدف شما این نیست که به پرنده بیاموزید که هویج را دوست داشته باشد ، هدف شما این است که به پرنده بیاموزید که تنوع را دوست داشته باشد .


میوه ها : میوه ها به اندازه سیزیجات در رژیم غذایی مهم نیستند .انگور ،برشی از پرتقال ، یا کمی موز خوب هستند ، اما به صورت روزانه ضروری نیستند. استثناهایی برای انواع خاصی از پرندگان که تمایل بیشتری به رژیم غذایی مبتنی بر میوه ها وجود دارد ،بنابراین مطمئن شوید که در مورد نوع خاص پرنده خود تحقیق میکنید.


این نوع رژیم غذایی متنوع برای تمام پرندگان مناسب است از فنچ ها و قناری گرفته تا ماکائو.من بسیاردیدم که فنچی در ظرفی از براکلی پخته شده ، ماکارونی ، و هویج شیرجه میزند. بدیهی است که نمیتوانید به یک قناری یک هویج کامل پخته نشده بدهید، اما اگر ان را به طرز مناسبی برایش اماده کنید میتوانند تمام غذایی را که یک منقار عقابی میخورد را بخورد.برای عصر جدید این زا تصمیم خود قرار دهید :دادن بهترین رژیم غذایی ممکن به پرندگانتان باعث میشود انها عمر طولانی تر داشته باشند و نیرومند زندگی کنند.


مترجم : غزاله. م.
فکر کنم برای مدتی باید وب رو بسپارم دست خدا .
آخه یکی
ن
یست به این سردار مویدی بگه نونت نبود آبت نبود روغن زیتونت
نبود که دستور دادی بچه شیراز نباید شیراز باشه .
بحرحال 2 ماه
چیزی نیست فرض میکنم دوباره رفتم آموزشی . واسم دعا کنید زود
برمیگردم .
/ 21 نظر / 167 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی

سلام دوست عزیز من شما رو لینکیدم شما هم لطف کنید با نام "تاریخچه شوش و مقالات علمی" بلینکید

شادی

سلام.طوطی برزیلی من خیلی عطسه میکنه و آبریزش بینی داره و گاهی اوقات حفره های بینیش بزرگتر از حالت عادی می شه0 تورو خدا زود جواب بدین که چه دارویی بهش بدم یا چیکار براش کنم که خوب بشه. اتاق گرمه خوب غذا می خوره و خیلی شیطون و لوسه. خوب هم اواز می خونه. آخر شب هم قبل خوابش خودشو خیلی می خارونه .راستی این سرماخوردگی یا آبریزش بینی اش قابل انتقال به انسان هم هست؟!

مجتبی

من یه طوطی برزیلی دارم شنیدم براش باید یه فنجان آب برای آبتنی و حمام براش گذاشت اما هر وقت میزارم فنجان را انقدر تکان مده تا آب آن خالی بشه.بارها این کار رو جلوی چشم من انجام میده و به من هی نگاه می کنه و به کارش ادامه میده! به نظر شما مشکل از کجاست؟ تازه گاهی اوقات با این کارش کاغذ زیر قفسش رو که خیس می کنه شروع به خوردن انها میکنه اما تا میام سراغش با یه حالت خجالت یا ترس دیگه کاغذها رو نمیخوره! طبیعیه؟!

مهدی

سلام لانه طوطی عروس باید داخل قفس باشد یا اینکه بیرون قفس

سپیده

سلام. انشاالله که مشکلی براتون پیش نیومده باشه. داداشی!حتی طوطیم هم براتون نگران شده. دعا می کنم زودی برگردین.

آمِد

¸¸ . . . ¸,.,¸. . ... . . . . . . . . . . . . . . . . . . ¸,’ ¸,. . ¸ `-,”~-~’,¸,.¹-~-._¸,. سلام . . . . ) . ‘”¨ . .):. .`-,;:.`,’;;‘¸,.¹¯¸¸,.- . . .,-’ , , , , ,-‘;:.. . .`-¸;:.`,’--~’`,¯-.,¸_, . . (. ,•¸,-~’¨|;;;::.. .. . “-,;:/,`,-~-~¬¯. . . . . . .¸,..,¸ . . . . .¸,.-~--.¸_ . . . ¨`” . . . .|;;;:::.. . .. . ¯¯`*¬~---~~¬¬”``~-,;:;;`”~--~”:;;::,-“’’``¯¨` . . . . . . . . . \;;;::… . … , با بهترین آرزوها برایت... .... ¨`-,;;:;;::;;::;:;:`¬~-.¸ '``````````````/;;;:;::… ,, ..:;, :… ,, .. :;,:;,. . ., ¸ . . . .`,;;:;:::;:;:;;-~”`¨ , . . . . . . . .|;;::;:... .:; .:;;¸ . . ,, ..:;,, .. :. . ..:’ .. . . |;;::;;:;:;;”-~¬~-.,¸.-~’ . . . . . . . . . \;;::.. . `` .:;;;, . . . ,, ..:;, :… ,, .. :. . . . ,’`”~-,;;:;:;;.¸.,~--“`¨ . . . . . .¸.-~¬”`,-‘;:. . ..:;;::... .. .. . .. ..

سام

سلام به همه خصوصا مدیر این سایت فروم فول تخصصی طوطی سانان در www.forum.2t2t.ir

خیلی متشکرم از راهنماپهایتان استفاده کردم موفق باشید.

farzane

سلام من تازه کاسکو خریدم عاشقشم نمیدونم چطوری رامش کنم سمتش میرم غرغر میکنه.مرسی از مطالب مفیدتون لطفا راهنمایی کنید