طوطی سنگالی

نام علمی : Poicephalus senegalus
نام معمولی :
طوطی سنگالی senegal parrot

نامهای دیگر :

Yellow-bellied Senegal Parrot (P.s. senegalus); Yellow-vented Senegal Parrot (P.s. mesotypus); Orange-breasted Senegal Parrot, Orange-bellied Senegal Parrot, Red-vented Senegal Parrot, Scarlet-bellied Senegal Parrot (P.s. versteri)


زیر گونه ها :

P. s. senegalus
P. s. mesotypus
P. s. versteri

خانواده :
Psittacidae

طول بدن :
23 سانتیمتر

وزن :
155 گرم ( 125 تا 170 گرم )
زادگاه :
غرب آفریقا ، از شرق سنگال تا کشور چاد
طول عمر :
25 تا 30 سال در طبیعت و تا 50 سال در اسارت زندگی کرده است .
میزان صدا :
پرصدا ، با دامنه گسترده ای از صدا ها و جیغهای بلند
توانایی یادگیری :
خیلی خوب
حداقل اندازه قفس :
45 در 45 در 45 سانتیمتر
تغذیه :
غذای طوطی به همراه میوه و سبزیجات
تعیین جنسیت :
تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده وجود ندارد .
وی‍ژگیها و جذابیتهای پرنده :
زود اهلی شده و رنگ بسیار زیبایی دارد . نگهداری و تغذیه آن با توجه به جثه کوچک آن آسان است .
بلوغ پرنده :
پرندگان نابالغ با منقار سیاه خود از پرندگان بالغ مشخص میشوند.

تولید مثل :
در سوراخ درختان لانه ساخته و سه تا چهار تخم سفید به طول 3 سانتیمتر و عرض 2.5 سانتیمتر میگذارند . نوزادان پس از 27 تا 28 روز متولد میشوند .
رفتار و حرکت طوطی سنگالی شبیه طوطی خاکستری است و اگر در سنین جوانی خریداری شود میتوان آن را به یک مونس بسیار خوب تبدیل کرد. چرا که پرندگان پیر هیچ گاه با محیط جدید خو نمیگیرند و تا پایان عمر عصبی و ناراحت باقی میمانند.
بنابر این برای تشخیص اینکه پرنده خریداری شده جوان است یا پیر به دقت به رنگ عنبیه پرنده نگاه میکنیم ، رنگ عنبیه طوطی سنگالی بالغ زرد رنگ و رنگ عنبیه طوی سنگالی جوان سیاه است .


طوطی سنگالی نیز مانند سایر گونه های طوطی به بادام زمینی علاقه خاصی دارد. از اینرو دسته های آزاد این پرندگان برای بدست آوردن بادام زمینی به روستاهای اطراف محل زندگی خود هجوم میبرند .
اصولا طوطیهای خانواده پویسفالوس پر سر و صدا نیستند و صدای طبیعی آنها نیز شبیه صدای ناشی از سوهان زدن فلزات است که چندان خوشایند نیست .
جنس پویسفالوس در بر گیرنده 8 گونه دیگر نیز است که هر چند به اندازه طوطیهای سنگالی فراوان نیستند اما گاه و بیگاه ممکن است تعدادی از آنها مشاهده شود.
از جمله این گونه ها ، طوطی مایر است که در رنگهای متنوع در قسمتهای جنوبی قاره آفریقا یافت میشود.طوطی مایر meyers parrots

در واقع رنگ پرهای طوطی سنگالی فقط زرد نیست ، بلکه از نارنجی تا قرمز در تغییر است . به همین علت ممکن است این طوطی با طوطی شکم قرمز اشتباه شود.اما این طوطی را میتوان از روی بالهای قهوه ای رنگ آن از طوطی سنگالی که بالهای سبز رنگی دارد تشخیص داد.
طوطی شکم قرمز red-bellied parrotsدر مواردی از طوطیهای پویسفالوس با موفقیت در خانه جوجه گرفته اند.چون این طوطیها در این دوره بسیار تهاجمی میشوند به یک جعبه آشیانه محکم نیاز دارند.این پرنده در هر دوره معمولا 4 تخم میگذارد و تخمها پس از 28 روز به جوجه تبدیل میشود .
جوجه ها پس از طی 9 هفته قدرت پرواز پیدا میکنند.

/ 2 نظر / 91 بازدید
حسین ترافیک

بهبه سلام داش هادی گل .تو هم یهو عاشق طوطی شدیو میبینم که بازار طوطی شناسی راه انداختی .نه ولی واقعا وبلاگت عالیه .بازم بهمون سر بزن [خداحافظ]

میلاد

با سلام اگه میشه لطف کنید قیمت جوجه طوطی سنگالی رو برام بفرستید. یا اگه جوجه طوطی ارزون هر مدلی که میشناسید معرفی کنید.