طوطی ملنگو یا طوطی کوچک اسکندر : Psittacula krameri

طوطی کوچک اسکندر (نام علمی Psittacula krameri) پرنده‌ای از خانواده طوطیان است و در ایران به نام "ملنگو" مشهور است. طولش 40 سانتیمتر و زیستگاهش در آسیا بویژه هندوستان و سریلانکا و در افریقا از سودان تا غرب افریقا است. برای نگهداری در نورخان (پاسیو) مناسب است. رنگ پرها عمدتآ سبز است در نرها حلقه سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب و تا پشت گردن ادامه دارد که در آنجا با نوار قرمزی ادغام می‌گردد.


این نوع طوطی به عنوان بی استعداد ترین طوطی شناخته میشود و غیر از دستی شدن و با تمرین بسیار زیاد چند کلمه یاد گرفتن کار دیگری یاد نمیگیرد و از پر سر و صدا ترین طوطی های نیز هست و جیغ های بلند و گوشخراشی میکشد .

در قفس تخم گذاری نمیکند و باید در میحط آزاد کمه توانایی پرواز داشته باشد قرار بگیرد ، به طور مثال پاسیو . البته رنگهای دیگری از این طوطی نیز وجود دارد که به خاطر کمیاب بودن قیمت بالتری نسبت به سبزشان دارند .

/ 6 نظر / 17 بازدید
اشکان

از موضوعات و مطالب شما خیلی متشکرم.

mohsen

سلام من يه طوطي از نوع طوقي صورتي دارم مدت 7 سال اصلا جيغ نميزنه خيلي هم حساس ...

behnam

سلام میشه اطلاعاتی در مورد آب هوا و دمای زندگی اسکندر بدین ؟ ممنوووووون میشم

سحر

سلام من یه جوجه طوطی خریدم 3 روز پیش بهش سرلاک میدادم اول خوب میخورد ولی الان بی اشتها شده یک بار که هر چی خورده بود کاملا بالا اورد یه کمی هم بی حاله و همش دوست داره بخوابه می ترسم بمیره می شه خواهش کنم راهنماییم کنی ممنون

علی

خودت هم طوطی داری

امیر علی

کاملا در اشتباهی طوطی ملنگو هم حرف میزند هم از دست غذا می گیرد