شناخت کامل طوطی

طوطی ها جانوران وحشی هستند که با رفتار وحوش نزد انسانها می ایند.برای انکه همدم پردار خود را بهتر درک کنید بایستی شرایط و نحوه ی زندگی طبیعی اش را با محیط منزل مقایسه کنید. سعی کنید دیدگاه پرنده را از دیدگاه یک طوطی مورد توجه قرار دهید.

نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه … که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.

نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.

طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.

نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو ، کاکادو ، چندان اسان نیست و تقریبا مانند نگهداری از سگ وقت و حصله می طلبد.

رفتار و خصوصیات تکثیر

طوطیان معمولا” تکثیر کننده ی غاری هستند(یعنی داخل غارها و مکان های تاریک لانه می سازند).حفره ها و غارهای طبیعی موجود در بدنه ی درختان و صخره ها و برخی مواقع نیز محل زیست متروکه ی موریانه ها و حشرات دیگر را جهت لانه سازی انتخاب می نمایند.برخی از انها از پوشال،اجزاءلانه سازی و شاخه های کوچک درختان استفاده نکرده،و روی کف برهنه تخم گذاری می کنند.انواع کوچکترمعمولا” دو بار در سال و بزرک ترها یک بار در سال تخم کذاری می کنند.بسته به نوع بین دو تا هشت تخم می گذارند.تخم ها مدور و سفید رنگ می باشند.اغلب طوطی ماده روی تخم ها می خوابد(در کاکادوها هر دو مبادرت به خوابیدن روی تخم ها می نمایند)اما هر دو و یا خصوصا” نر مبادرت به تغذیه ی جوجه ها می کنند.جوجه ها خوراک نرم و نیمه هضم شده ی والدین را دریافت می کنند.مبادله ی خوراک بین نر و ماده نشانه ی علاقه و هم بستگی جفت و جزئی از رفتارجفت گیری است.طوطی های تربیت شده و خو گرفته از روی فقدان جفت گه گاه خوراک خورده شده خود را بالا اورده و به انسان همدم خویش عرضه می نمایند.

( منبع: http://iranpet.net )

/ 3 نظر / 122 بازدید
ایمان

این دیگه چه نوع طوطی هست

ایمان

سلام من یه طوطی دارم یه کم وحشی و بسیار عصبانی نمیشه نزدیکش شد راهی میدونی یه کم بشه آدمش کرد؟؟؟؟

حسین

با تشکر لینک شدید[نیشخند]