طوطی کوتوله ، (طوطی برزیلی)

طوطی کوتوله ، یا طوطی برزیلی fischer lovebird
این پرنده کوچک را با نامهای طوطی برزیلی و طوطی کوتوله می شناسیم اما نام اصلی انها مرغ عشق فیشر است.
پراکندگی جغرافیایی: شمال تانزانیا
اندازه: ۱۴ سانتی متر
جیره غذایی: مخلوطی از دانه غلات، توام با تخم افتابگردان و گل رنگ ، به همراه سبزیجات و میوه
پرندگان نابالغ: در منقار خود علامت سیاه رنگی دارند و ساکت تر و ارامتر از پرنده های بالغ هستند.
تعیین جنسیت: هیچ تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده وجد ندارد.
ویژگی و جذابیتهای این پرنده: پرنده ای است بسیار زیبا که خیلی زود با محیط خانه خو می گیرد.
طول عمر حدود ۱۵ سال و یا حتی بیشتر است و دشواری تعیین سن پرنده سبب شده اسن که نتوان طول عمر پرندگان وارداتی از خارج را تعیین کرد.
طوطی کوتوله( طوطی برزیلی) از خویشاوندان نزدیک مرغ عشق نقابدار محسوب می شود، چرا که هردو جزو گروهی هستند که با اصطلاح دارای حلقه سفید دور چشم می باشند. این گروه به علت وجود حلقه گوشتی سفیدی که پیرامون چشم خود دارند، تحت این نام خوانده می شوند. در این پرنده بر خلاف مرغ عشق صورت قرمز و مرغ عشق نقابدار ، جهشهای زیادی صورت نگرفته است.
رنگهای زیبای این پرنده و تمایل شدید ان به اشیانه سازی در منزل، ان را به یکی از بهترین پرندگان خانگی تبدیل کرده است.
حالت کندن پرها در این پرنده معمولا نشانه ای تنهایی و تمایل ان به جفت مناسب و اشیانه سازی است. این پرنده پس از ساختن اشیانه غالبا همانجا به استراحت می پردازد. گرفتن جوجه از مرغ عشق فیشر ( همان طوطی کوتوله یا طوطی برزیلی) در خانه امکان پذیر است ، به شرط انکه گوشه ای خلوت و اشیانه ای مناسب برای این پرنده فراهم شود. طول ، عرض و ارتفاع جعبه اشیانه این پرنده باید ۲۳ سانتی متر باشد. تنها مشکلی که ممکن است در گرفتن جوجه از طوطی کوتوله در خانه با ان مواجه شوید، پایین بودن میزان جوجه در اوری تخمهاست. علت این امر هنوز مشخص نشده است، اگرچه ان را با کم بودن میزان رطوبت نسبت می دهند. این پرنده معمولا خیلی خوب از جوجه های خود نگهداری می کند، به شرط انکه جعبه اشیانه در طول دوران پرورش جوجه ها تمیز و بی عیب و نقص باقی بماند.
با توجه به اینکه ممکن است مرغ عشق فیشر بالغ نیز مثل تمامی مرغ عشقهای دیگر عصبی و ناراحت باشد، بهتر است از همان ابتدا یک جفت جوان خریداری کنید.

انواع مرغ عشق فیشر (طوطی کوتوله ، طوطی برزیلی)


مرغ عشق فیشر fischer lovebird

مرغ عشق نقابدار masked lovebird

گونه های دیگر
مرغ عشق نقاب ابی blue masked lovebird
مرغ عشق صورت قرمز peach-faced lovebird
مرغ عشق نقاب زرد yellow masked lovebird
مرغ عشق صورت قرمز کرمینو cremino peach-faced lovebird

/ 11 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میثم

با سلام میخواستم بگم مقاله شما عالی بود و بسیار استفاده بردم با تشکر

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی][

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی][

امیر

اطلاعاتی در مورد طوطی کوتوله ، یا طوطی برزیلی می خواستم.من زیاد اهل وب و... نیستم.اگر امکان داره با تلفن با شما تماس بگیرم...امیر از گلپایگان.

مهدیه

سلام من طوطی هام جوجه گذاشتن که الان نزدیک 4ماهشون هست الان که بزرگ شدن پدر مادرشون با اونها نمیسازن وقتی هم که جداشون میکنم جوجه ها خیلی نا آرامی میکنن باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید و من از پرنده فروشی سوال کردم گفت باید جداشون کنی چون پدر مادرش دوباره میخوان جفت گیری کنن میخاستم ببینم درسته؟با تشکر

مسعود

آقا دمت گرم,مطلب کاملی بود [تایید]

مجتبی

سلام مرسی از وب زیبای شما. میخواستم ببینم آیا طوطی برزیلی هم میتونه حرف زدن یاد بگیره؟ آگر جواب مثبته چه مدت زمان نیاز داره؟

نرمین

سلام لطفا کمک کنید 4 تا از فیشرهای سرحالم چند روز ه که پف کردن وبی حالند مولتی ویتامین و سبزیجات بهشون میدم اما فرقی نکردن میترسم بمیرن لطفا زود جوابمو بدین .ممنون

پیمان

سلام . طوطی برزیلی هم نژاد Albino تو ایران گیر میاد شما که شیراز هستین تا حالاAlbinoدیدین؟ و این دو تا لینک رو که گذاشتم ببینین و بگین که Albino Personata با Split Albino Personata چه فرقی داره؟ http://www.pinlovebird.com/thai/personata.php?no=16 http://www.pinlovebird.com/thai/personata.php?no=14

عباس

چگونگی تشخیس نریا مادگی طوطی برزیلی[سوال]