نکاتی اساسی برای نگهداری از طوطی خاکستری

در هنگام خرید کاسکو باید به نکات زیر توجه داشت :


1- توجه به شاداب و سرحال بودن پرنده.
2- توجه به وضیعیت پرهای پرنده که صاف و مرتب باشد.
3- توجه به سوراخ بینی پرنده.
4- توجه به فضله پرنده که باید سبز و روسن باشد و چنانچه فضله کاسکو زرد و آبکی باشد امکان عقونت و سرما خوردگی وجود دارد که در این صورت باید به دکتر دامپزشک متخصص مراجعه نمود.

شرایط حمل و نقل کاسکو وحشی :


دور قفس پرنده را که خریداری کرده اید حتما با روزنامه یا کاور بپوشانید تا حین حمل و نقل کاسکو دچار آسیب و استرس نشود.


رام کردن کاسکو :


1- بعد از بردن کاسکو به خانه پرنده را در محلی که احساس امنیت داشته باشد قرار دهید به طور مثال قفس آن را در جای بلند قرار دهید که ارتفاع آن حد اقل 70 سانتی متر از سطح زمین و پشت آن دیوار باشد .
2- به مدت یک هفته فقط جهت دادن آب و غذا و تمیز کردن سینی کف قفس به آن نزدیک شوید تا حس اطمینیان کاسکو به شما بیشتر شود. یاد آور میشود با لباسهای تیره به پرنده نزدیک نشوید زیرا باعث ترس و ایجاد استرس میشود.

برای رام کردن پرنده به نکات زیر توجه نمایید :


1- پس از 10 روز فقط ظرف غذای کاسکو را از ساعت 8 صبح الی 2 بعد از ظهر برداشته و تخمه را دانه به دانه با انگشتانتان از لا به لای قفس به کاسکو بدهید . چنانچه پرنده از گرفتن تخمه خود داری نمود ظرف غذای آن را سر جای خودش گذاشته و این کار را فردای همان روز در همان ساعت مجددا انجام دهید و این کار را چندین روز تکرار نمایید ( 10 تا 15 روز ) تا کاسکو به شما اطمینان کرده و غذا را از دست شما دریافت کند.

برای تعلیم صحبت کردن پرنده به نکات زیر توجه نمایید :


1- بعد از رام کردن پرنده شب او را در اتاق خلوت گذاشته و یک عدد لامپ شب خوابی قرمز روشن کرده و سه طرف قفس را با پارچه سفید پوشانده به طوری که پرنده فقط از رو به رو بتواند شما را ببیند و از فاصله 1 متری با آن صحبت کنید.
2- هفته اول 5 کلمه ساده را انتخاب نمایید و شبی نبم ساعت این 5 کلمه را با صدایی رسا برای کاسکو تکرار کنید. هفته دوم 3 کلمه به 5 کلمه قبلی اضافه کنید. و هر هفته 3 کلمه به کلمات قبلی اضافه کنید و به مدت نیم ساعت هرشب با پرنده تمرین کنید و لا اقل تعداد کلمات را به 20 کلمه برسانید.
3- بهتر است هنگام تمرین پرنده شما را ببیند و در مواقعی که فرصت تمرین کردن با پرنده را نداشته باشید میتوانید صدای خود را به روی نوار کاست و یا سی دی ضبط کرده و در همان ساعات برای کاسکو پخش نمایید.

شرایط تغذیه کاسکو :


1- استفاده از تخمه آفتابگردان خام – ذرت تازه – پسته شامی با پوست 1روز در میان 3 عدد .
2- میوه جات : سیب – انار – پرتقال – ازگیل جنگلی
3- مکمل های غذایی : استخوان ران مرغ پخته شده و شسته شده جهت تامین کلسیم هفته ای 1 الی 2 بار.
4- سالاد حبوبات : نخود و لوبیا چشم بلبلی به صورت پخته شده
5- سالاد سبزیجات : ساقه کرفس – کلم بروکلی – هویچ


ممنوعات غذایی برای کاسکو :


غذاهایی که نباید به پرنده داده شود شامل :  دانه سیب – نمک و غذاهای شور – کافئین – قند، شیرینی و شکلات – روغن و یا غذاهای چرب.


شرایط حمام کردن کاسکو :

1- ابتدا جای غذا و آب پرنده را برداشته و کاسکو را در جای گرم قرار دهید و آب ولرم رو به خنک را داخل آبپاش ریخته و به آرامی از ناحیه پنجه پا ، ساق و سینه پرنده اسپری کنید. و پس از آن با باد گرم سشوار از فاصله 40 سانتی پرنده را خشک کنید. این کار را هفته ای 1 بار به مدت 1 ماه انجام دهید.
2- بعد از 1 ماه میتوانید پرنده را داخل حمام برده و با دوش دستی و آب ولرم پرنده را حمام کنید . مراقب باشید آب داخل گوش پرنده نرود .

جای مناسب برای قفس نگهداری از کاسکو :


1- هنگام خوابیدن پرنده یک ملحفه سفید روی پرنده انداخته و از کلمه شب به خیر استفاده کنید. و صبح هنگام برداشتن ملحفه از صبح بخیر استفاده کنید.
2- قفس پرنده را در معرض باد کولر و هوای سرد قرار ندهید زیرا باعث سرما خوردگی پرنده می شود.
3- قفس پرنده را در آشپز خانه قرار ندهید .
4- مناسبترین مکان برای پرنده در محیط حال و یا پذیرایی منزل میباشد به دلیل اینکه در رفت و آمد ها با اهالی خانه آشنا شود.

( منبع : www.donyayevahsheamir.com )

/ 3 نظر / 95 بازدید
اردیبهشتی

سلام دوست عزیز ! هنوز عروس گیرم نیومده!!قراره یکی بهم اطلاع بده و برام پیدا کنه!! یک سئوال به احتمال زیاد داره یکی به خونواده ما اضافه می شه! اگر طوطی بخرم مشکلی پیش نمی آد برای من و یا طوطی؟

سیدعلی شهرآبادی

سلام.لینک وبلاگت رادروبلاگم به نام دوستداران طوطی قرار دادم.اگر می شود نام لینک من رااز«به وبلاک خانه مرغ عشق خوش آمدید»به وبلاک مرغ عشق تعغییر بدهید.با تشکر.

اردیبهشتی

منظورم اینه که اگه خدا بخواد دارم بچه دار می شم!!یعنی باردارم!