طوطیهای آرا

یکی از زیباترین ، بزرگترین و اصیل ترین انواع طوطیها، طوطیهای آرا هستند این طوطیها به دلیل رنگهای متنوع پر و بال ، بسیار جذاب و دیدنی می باشند و همچنین بسیار زیرک و با هوش هستند و به راحتی دست آموز می شوند. خانوادهاین طوطیها از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. در باغ پرندگان در سال 1378 برای اولین بار مقدمات خریداری این نوع طوطی از کشورهای عربی برای مجموعه فراهم شد ولی به دلیل تغییر مدیریت باغ این امر امکان پذیر نگردید و سرانجام در سال 1382 باهمکاری مدیرعامل محترم طرح ساماندهی ناژوان و صفه این امر میسر گردید و دو جفت از این طوطیهای زیبا و گران قیمت خریداری شد. یک جفت طوطی آرای آبی و یک جفت طوطی آرای قرمز تیره یا آرای بال سبز، با اضافه شدن این پرندگان به گونه های موجود، جاذبه باغ برای بازدید کنندگان صد چندان شده است و این موضوع با قدری تأمل در کنار محل نگهداری این طوطیها و کنترل رفتار بازدید کنندگان و اظهار نظر آنها کاملاً مشهود می باشد.

رده بندی و مشخصات طوطیهای آرا :

رده پرندگان (Aves )

راسته طوطی شکلان Psittaciformes

خانواده Aratingidae

زیرخانواده Aratinginae     

نام علمی : (جنس و گونه) (Ara ararauna)  نام فارسی : آرای آبی، طلایی

نام انگلیسی Blue and Gold Macaw

مشخصات آرای آبی :

طول : 90 سانتیمتر

رنگ پر و بال درقسمت پشتی آبی رنگ و در قسمت سینه زرد درخشان است. قسمت پیشانی سبز رنگ می باشد نوک آنها سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره می باشد.

آرای قرمز تیره نیز دارای همان رده بندی است ولی نام علمی(جنس و گونه) آنAra Chloroptera می باشد.

محیط زیست طبیعی این پرنده : نواحی عمده ای از شمال آمریکای جنوبی است رنگ اصلی این پرنده قرمز تیره است پرهای پوششی کوچک ، بال قرمز تیره و پـرجلا، پرهای پوششی متوسط بال، سبز و شاهپرها ، آبی رنگ می باشند. پرهای وسطی دم ، قرمز و سرآنها آبی رنگ می باشد. پرهای خارجی دم، آبی و قسمت خارجی آنها قرمز است. قسمت فوقانی نوک، استخوانی رنگ و قسمت زیرین آن سیاه می باشد.

 

/ 1 نظر / 43 بازدید
دوست

سختی زمستان زندگی, بهار خود را در پیش دارد... قیام وحدت تحت راهبری یگانه نجات دهنده آدمیان"آقا پروفسور ابراهیم میرزایی" www.alamehaghvaedalat.com www.nazaratemardomi.com parsayan11@gmail.com