باز هم لوری

گروهای معروف:
_طوطی کوتوله دم تیز (psittaculirostis)
_طوطی کوتوله سر رنگی (opopsitts)
انواع معروف:
طوطی کوتوله صورت قرمز (opopsitta diophthalma)
لوری براق (chalcopsitta)
لوری دم تیز ((trichoglossus
لوری کوهستان ((trichoglossus
لوری قرمز (eso)
لوری پشت گردن قرمز (haematodus rubritorquis)
لوری دم پهن (domicella)
لوری جواهر (trichoglossus ornatus)
لوری خانمها (domicella lory)
لوری پالتو زرد (domicella garrula)
لوری زینتی (charmosyna)
وطن اصلی:
جنوب شرقی استرالیا-گینه جدید و جزایر اطراف ان.
خصوصیات:
لوری ها از جمله طوطیان رنگی می باشند.برخی انواع انها دارای رنگ امیزن جالبی بوده وگروهی دارای رنگهای خنثی و یا سیاه رنگ هستند.بسته به نوع انها طول بدنشان از 12 تا40 سانتی متر می باشد.
لوری ها بر خلاف سایر طوطیان فاقد زبانی ضخیم و عضله دار بوده و برای تطابق با خوراک عمده شان که از نیشکر..دانه تازه گیاهان و میوه جات تر تشکیل یافته...زبانی زبر و پرز دار دارند.لوری ها که از میان انها 61 نوع وحدود160 زیر نوع شناخته شده اند...جانورانی اجتماعی بوده و حتی در طبیعت ..وحشت چندانی از آدمی ندارند.
مناسب بودن به عنوان جانور خانگی:
بسیاری از انواع لوری ها بخاطر زیبایی خاص خود توسط علاقه مندان در پاسیو نگهداری می شوند.آنها به ادمی خو گرفته و ترسشان ریخته .ولی او را به عنوان همدم بدلی به رسمیت نخواهند شناخت.
انواع مختلف لوری را بایستی مجزا از هم نگهداری کرد.همچنین نگهداری لوری ها با دیگر پرندگان نیز مناسب نیست.اغلب لوری ها خصوصا" نوع کوهستان در پاسیو سر حال بوده و به بازی با یکدیگر می پردازند.علاوه بر آن آنان علاقه وافر به حمام کردن دارند.
استعداد حرف زدن:
در صورتیکه لوری پالتو زرد(domicella garrula)ولوری خانمها(domicella lory)در پاسیو تماس زیادی با نگهدارنده خود داشته باشند به او خو گرفته و حرف زدن نیز خواهد اموخت.انواع دیگر لوری به ندرت استعداد حرف زدن دارند.صدای طبیعی انها را سوت ممتد تشکیل می دهد.
تغذیه:
نان سوخاری اب زده یا نان تخم مرغ با عسل ویتامین غذای انها را تشکیل می دهد.پوره ی مخلوط میوه ها .میوه های شیرین.انواع توت.هویج پخته.برنج پخته و بیسکویت از جمله دیگر خوراک این پرنده هستند.تخمه سیاه افتاب گردان کم جوانه و دانه جو جوانه زده را می توان رفته رفته با دیگر غذاهایش مخاوط کرده.لوری ها علاقمند به خوردن غذا از رمین هستند لذا باید خوراک انها در ارتقاع منفار از سطح قفس داده شود.

(برای اطلاعات بیشتر به مطالب قبلی رجوع کنید)

/ 0 نظر / 60 بازدید