چگونه به طوطی بیاموزیم که گاز نگیرد؟

اول باید فرق بین گاز گرفتن و لمس کردن پرنده به وسیله منقار را بدانیم.

طوطی ها بسیار کنجکاو هستند و برای ارتباط با محیط اطراف از لمس به وسیله منقار استفاده می کنند.زمانی این عمل گاز گرفتن محسوب می شود که خون بیاید.

طوطی ها پرندگان بسیار باهوشی هستند و با صبر و تکرار بسیاری از مسائل را می توان به آنها آموخت.

قدم اول:

زمان بیشتری را برای توجه به طوطی خود صرف کنید.طوطی ها معمولا زمانی که برای مدت طولانی تنها بمانند برای تلافی کردن گاز می گیرند.
هرگز برای بازی و تفریح با پرنده دست خود را طرف منقار پرنده نبرید زیرا پرنده احساس خواهد کرد که گاز گرفتن او یک بازی جذاب برای شماست.

قدم دوم:

تازه واردین را با پرنده آشنا کنید و اجازه بدهید پرنده برای درک ورود یک تازه وارد مثل یک حیوان خانگی جدید یا یک مهمان زمان کافی داشته باشد.طوطی ها معمولا برای حفاظت از قلمروی خود و یا زمانی که احساس کنند صاحبشان در معرض تهدید است گاز می گیرند.

قدم سوم:
زمانی که پرنده گاز می گیرد هرگز فریاد نکشید چون پرنده از این کار شما لذت می برد و به گاز گرفتن تشویق می شود.آرام به صورت پرنده فوت کنید و محکم بگویید "نه" و به پرنده اسباب بازی و یا وسیله دیگری برای گاز گرفتن بدهید برای چندین هفته برای این کار زمان خرج کنید و صبور باشید.

قدم چهارم:

اگر مرحله 3 موثر واقع نشد در زمان گاز گرفتن پرنده محکم بگویید "نه" و پرنده را به قفس خود انتقال دهید و روی قفس را بپوشانید و یک مدتی به پرنده کم توجهی کنید.

قدم پنجم:

سعی کنید احساسات پرنده را درک کنید.بسیاری از موارد گاز گرفتن پرنده به خاطر عدم درک شرایط و احساسات پرنده است.مثلا زمان استراحت پرنده و یا زمانی که پرنده وقت را برای رسیدگی به خودش صرف می کنند مزاحم او نشوید.

قدم ششم:
پرنده را به آرامی و منظم با تغییر آشنا کنید.پرنده می بایست درک کند تغییرات (مثل تغییر محل نگهداری و یا تغییر اطرافیان) خطرناک نیستند.پرنده ای که با تغییرات آشنایی نداشته باشد در زمان برخورد با تغییر حالت دفاعی می گیرد و اقدام به گاز گرفتن می کند.

قدم هفتم:

پرنده را در زمان تولک رفتن و یا فصل جفتگیری تنها بگذارید.پرنده در این شرایط به دلیل مسائل هورمونی بسیار زودرنج و عصبی خواهد بود.

(دکتر تیموتیان)

/ 20 نظر / 70 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داود

aminfs99@yahoo.com

امین

سلام دوست عزیز ... من تازگیا یه طوطی گرفتم که فک کنم 8ماهش باشه اخه فروشندش گفت ... رنگش سبزه دور گردنشم صورتیه زیر گردنشم سیاه ... حالا می خوام بدونم اصلا این نوع طوطی امکان اهلی کردنش هست؟؟؟؟؟؟؟ یا اینکه میتونه چیزیم بگه ؟؟؟؟ فقط وقتی که می خوای بگیریش یه صدایی از خودش در میاره ... دیگه چیزی نمیگه ....... خواهش می کنم اگه امکان اهلی کردنش نیست بهم بگید اخه من اینو خیلی دوس دارم .. خیلی دوس دارم یه روز بتونم از قفس بیرونش بیارم ....[ناراحت] اگه میشه نظرتونو خصوصی ارسال کنید برام ... ممنون از کمکتون

امین

خیلی ممنون ... امیدوارم کردیییییییییییید منم شمارو لینک کردم .. اگه مطلب جدیدی در مورد شاه طوطی داشتین خبرم کنید

سیما

سلام . وبلاگ خوشکلیه . خیلی عالیه . لطفا ادامه بدید[گل]

جواد

سلام من یه دوسه ماهی شده که یه جفت عروس هلندی گرفتم وفروشنده به من گفت که جفت هستن براشون لونه هم گذاشتم ومادهه بعضی اوقات میره توی لونه ولی ار تخم کردن وجفت گیری خبر نیست اگه لطف کنین منو راهنمایی کنین ممنون میشم

میلاد

سلام . لطفا در مورد طوطی برزیلی هم مطلب بزارید

جواد

سلام ممنون از راهنمایی تون اگه از قفس ولونه وهردو عروسم عکس براتون اپلود کنم میتونید راهنمایی بفرمائید که برای جفت گیری چه مشکلی دارن ؟

بردباری

سایت خوب و پر محتوایی است از شمامتشکرم

وحید

سلام خسته نباشید. آقا دستت درد نکنه خیلی سایت خوبی طراحی کردین واقا محشره

محمودی

با سلام. از مطالب ارزنده استفاده شد. لطفا در مورد خرید عروس طوطی سفید لیمویی اینجانب را راهنمایی فرمایید. با تشکر فراوان از شما.