طوطی عروس هلندی

پراکندگی جغرافیایی : بیشتر قسمتهای استرالیا ، بخصوص قسمت شرق این کشور ، بجز نواحی ساحلی

اندازه : 30 سانتی متر

جیره ی غذایی : مخلوطی از دانه ی غلات ، بخصوص دانه ی ساده قناری و ارزن ، همراه با تخم آفتابگردان ، شاهدانه و گل رنگ . بهتر است سبزیجات ، هویچ و میوه هم به پرنده داده شود .

  پرنده ی نا بالغ : شبیه پرندگان بالغ هستند ، اما برجستگی قاعده ی منقار معمولا به جای خاکستری به رنگ صورتی است و پرهای ناحیه ی دمی نیز کوتاهتر است .

تعیین جنسیت : صورت پرندگان ماده خاکستری رنگ است و پرهای ناحیه ی دمی آنها نیز دارای خطوطی می باشد .

ویژگی ها و جذابیتهای پرنده :  نگهداری آنها بخصوص برای افراد تازه کار راحتتر است .

با اینکه طوطیهای کاکلی با اندازه ی طوطیهای استرالیایی معروف نیستند ، اما روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود . سالها این پرندگان در باغ وحشها نگهداری میشدند . این پرنده نخستین بار همزمان با طوطی استرالیایی در اروپا مشاهده شد . تا قبل از سال 1940 میلادی جهشی در این پرنده صورت نگرفته بود . در این سال برای نخستین بار نوع رنگارنگ آن در ایالات متحده آمریکا پدید آمد . علائم مشخصه ی طوطی کاکلی رنگارنگ نیز مثل طوطی استرالیایی بسیار متغیر است و ممکن است که فقط به صورت نواحی روشنی در زمینه ی خاکستری پرها دیده شود .

بدون شک ، جالب توجه ترین نوع جهش یافته ی این پرنده ، طوطی کاکل دار لوتینو است که تا مدتها اشتباها آلبینو یا سفید نامیده می شد . چراکه در طوطی کاکل دار لوتینو گونه ها همچنان به رنگ نارنجی می باشد و پرهای سفید یکدست و چشمهای قرمز ، بسیار کمیاب است . با وجودی که تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار لوتینو امکان پذیر نیست . در این پرنده را تعیین جنسیت توجه به خطوط روی پرهای ناحیه ی دمی است . اگرچه این روش تعیین جنسیت در مقایسه با روش تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار معمولی چندان واضح و مناسب نیست ، اما طوطی کاکلی نر را می توان پس از معاینه ی دقیق دم پرنده ، با توجه به پرهای زرد یکدست این ناحیه و فقدان هرگونه خط سیاه رنگ در مقایسه با پرنده ی ماده شناسایی کرد .

در نوع سینامون که رنگ پرهای پرنده به صورت سایه روشنی از رنگ جذاب شیرشکلاتی در آمده است نیز تعیین جنسیت مانند طوطیهای کاکلی خاکستری طبیعی انجام می شود . با وجودی که ممکن است شدت رنگهای بدن در طوطی کاکل دار سینامون بسیار مختلف باشد ، اما در این پرنده از تغییرات فاحشی که در رنگ بدن جنس نر سایر انواع ، از طوطی کاکل دار مرواریدی در زمان رسیدن به سن بلوغ پدید می آید ، خبری نیست . به طور طبیعی ، نقش مروارید نتیجه ی پرهایی با مرگز روشن و حاشیه ی تیره می باشد ، اما در پرندگان نر بالغ ، تاثیر هورمونها سبب می شود که این نقاط روشن نیز به دلیل تجمع رنگدانه ی تیره ی ملانین از بین بروند . در نتیجه ، این پرنده ها از انواع خاکستری طوطی کاکلی قابل تشخیص نیستند . مگر در موارد خاص ، آن هم با دقت در ناحیه ی شانه ی پرنده که ممکن است آثاری از پرهای مرواریدی شکل هنوز یافت شود .

در طوطیهای کاکلی نیز مانند طوطی استرالیایی ، بروز ترکیب مختلف با تغییر در نقش و نگارهای روی بدن پرنده امکان پذیر بوده ، سبب پدید آمدن واریته های جالب توجهی مثل سینامون مرواریدی شده است .

اکثر انواع جهش یافته ی این پرندگان همانند لوتینو را می توان با قیمت پایین تهیه کرد . در اواخر تابستان ، تعداد زیادی از این پرنده ها در پرنده فروشیها عرضه می شوند . اما تهیه ی یک طوطی کاکل دار خالص جوان در فصل زمستان آسان نیست ، چرا که ای پرنده ها معمولا خارج از قفس جفتگیری می کنند و تکثیر می یابند .

طوطیهای کاکلی ، معمولا در حدود 7 هفتگی از والدین خود مستقل می شوند و با وجودی که این پرنده در ابتدای ورود به منزل کمی ناراحت و عصبانی به نظر می رسد، اما پس از مدت کوتاهی به محیط جدید خو می گیرد و به یک پرنده ی خانگی خوب و مناسب تبدیل می شود .

(جهت اطلاع بیشتر به مطالب قبلی رجوع کنید)

/ 22 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارش

سلام0 من میخوام طوطی عروس بخرم ولی نمی دونم هلندی بخرم یا ساده0 در چه سنی میتونه تخم بزاره0 توی همین ادرس منتظر هستم

میلاد

وقتی طوطی عروس تخم میزاره تقریبا چند تامیزاره[لبخند]

برایان

از نوشتن این متن از شما ممنونم

برایان

از نوشتن این متن از شما ممنونم[لبخند]

عباس

با سلام 2 جفت طوطی عروس هلندی نژاد خاکستری دارم که هر چهارتا بالغ هستن و تو حیاط هر جفت در فضای 1متری هستن و براشون همه چی فراهم است با توجه به اینکه من شمال هستم هوا هم سرده چند بار هم جفت گیری کردن و پس از هر بار هوا از شانس بد من سرد تر شده بود و یک بار هم یک تخم گذاشتن و به صورت ناقص روش خوابیدن و تخم فاسد شده من باید چکار کنم آیا الان که فصل بهار جوجه میدن یا نه باید عوضشون کنم؟ با ایمیل راهنمایی بفرمایید ممنون از لطفتون

محسن

سلام. خوشحال می شم تبادل لینک کنیم

محسن

سلام خوشحال میشم تبادل لینک کنیم